Jak wyposażyć domową siłownię?

weight-lifting-1284616_640-1

Tak zwany „trening domatora“ może być świetna alternatywą dla klubów siłowni i klubów fitness. Niektórzy z nas po prostu nie lubią tłoku oraz tego, że w tego rodzaju miejscach bardzo często jest problem ze swobodnym ćwiczeniem na wybranych przez siebie przyrządach(przysłowiowa „kolejka do wyciągu). Poza tym, wystarczy trochę policzyć, aby przekonać się co do tego, że ćwiczenie w domu jest po prostu o wiele bardziej ekonomiczne, niż comiesięczne opłacanie abonamentu w klubie fitness(nadwyżkę budżetową, która w ten sposób powstaje, możemy przeznaczyć na przykład na suplementy albo dietę kulturystyczną). Jednak aby trening w domu mógł być naprawdę efektywny, musimy nie tylko posiadać wiedzę na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń oraz możliwości wykorzystania poszczególnych przyrządów, ale także musimy dobrze zaplanować, jakie będzie wyposażenie siłowni w naszym domu. 

Czego na pewno będziemy potrzebować?

Podstawowe sprzętu, jakie będą nam potrzebne, aby urządzić małą acz efektywną siłownię w jednym z pokojów naszego mieszkania, to oczywiście ławeczka prosta(najlepiej regulowana), sztanga z ciężarem oraz hantle. Warto jednak pomyśleć również o kilku innych ciekawych rozwiązaniach. Przyda nam się na przykład drążek rozporowy i to nie tylko dlatego, że ćwiczenia z zakresu kalistyki nie tylko świetnie uzupełniają działanie typowych ćwiczeń kulturystycznych. Chodzi również o to, że na drążku można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, nie tylko standardowe podciąganie przy różnych rodzajach uchwytu. Wystarczy obniżyć poziom drążka i już możemy na nim z powodzeniem wykonywać na przykład pompki szwedzkie lub pompki na wąskim uchwycie(w taki sprytny sposób można obejść się wydawania ponad dwustu złotych na dobre, stabilne poręcze do pompek). Przyda się nam również wyciąg montowany do ściany(montuje się go na podobnej zasadzie, jak drążek rozporowy), expander, ściskacze do rąk itd. Jeśli wcześniej dokładnie sprawdzimy, jakiego rodzaju ćwiczenia można wykonywać na każdym poszczególnym przyrzadzie oraz dobrze rozpiszemy nasze treningi, to taka domowa siłownia powinna okazać się tak samo efektywna, jak korzystanie z drogich klubów fintess. Oczywiście, za ćwiczeniem w domu przemawiają również inne argumenty: przede wszystkim, jak wspominano jest to po prostu tańsze. Po drugie, ćwiczymy u siebie, więc możemy czuć się całkowicie swobodnie, słuchać podczas treningu takiej muzyki, jaką lubimy, albo na przykład zerkać w trakcie ćwiczenia na nasz ulubiony kanał informacyjny.

Ile to kosztuje?

Jeśli policzymy koszt każdego z wymienionych przyrządów(ławeczka, hantle, gryf, ciężar żeliwny, drążek, wyciąg mocowany do ściany) to wychodzi nam, że powinniśmy spokojnie zmieścić się w kwocie 1,5 tys złotych, czyli nasza inwestycja zwróci się nam mniej więcej po roku(standardowy miesięczny wstęp na w miare dobrą siłownię kosztuje od 120-150 złotych, czasami więcej, w zależności od miasta).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *